peribebek  
şifremi unuttum Şifremi Unuttum
ANASAYFA   ANNE VE ÇOCUK   GÜZELLİK   MODA   MAGAZİN   DEKORASYON   GURME   SAĞLIK   İLİŞKİLER   DİYET    ASTROLOJİ   GEZİ   FORUM   VİDEOLAR
HER TELDEN / 31 Ocak 2014
Ürkütücü Derin Deniz Canlıları

25 – Dragonfish – Ejderha Balığı

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (25)

Bu canlılara denizin 2km derinlerinde rastlanıyor olsa da aslında hayatlarına okyanusun en üstüne başlıyorlar – çünkü yumurtalarının batmayan bir yapısı var ve yumurtlandıklarında hemen su yüzeyine doğru fırlıyorlar. O da diğer derin deniz canlıları gibi ” biyolüminesans” yaparak kendi ışığını üretebiliyor, tabi ki yumurtasından çıkıp derin deniz seviyesine döndükten sonra. Işık üretmekte kullandığı fotoforlar genelde alt çene bölgesinde – yani tamamen avlanmaya yönelik.

 

24 – Frilled Shark – Fırfırlı Köpekbalığı

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (24)

Bazen yaşayan fosil olarak da anılan bu yaratık çok nadiren de olsa Atlantik ve Pasifik okyanuslarının derinlerinde görülüyor. Bilim adamlarının tahminlerine göre bu balık esnek vücudunu gerginleştirerek aniden ileri atılıyor ve hazırlıksız duran avını anında yakalıyor.

 

23 – Vampire Squid – Vampir Kalamar

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (23)

Vücut oranına bakılırsa dünyadaki en büyük gözlü hayvandır vampir kalamar ve denizin derinlerinden ayrıldığı görülmemiştir. Vampir denmesinin sebebi kıpkırmızı gözleri ve tül gibi olan derisidir. Gece ava çıkmış bir vampir gibi, kırmızı gözlü ve pelerinli.

 

22 – Big Red Jellyfish – Büyük Kırmızı Denizanası

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (22)

Şaşırtıcı ölçülerde büyük olan bu denizanasının uzunluğu 1 metreye kadar çıkabiliyor ve isminden anlaşılabileceği gibi hafif kırmızı bir renge sahip. Dokungaçlar yerine, “kol” olarak adlandırılabilecek uzantılarıyla kurbanlarını yakalıyor.

 

 

21 – Giant Squid – Dev Kalamar

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (21)

İnsan gözleriyle çok çok çok nadiren görülen bu dev yüzyıllar boyunca efsanelerin ilgi odağı olmuştur. Bu devin tek gerçek rakibi ispermeçet balinasıdır. İki deniz devi arasındaki kavga nasıl sonuçlanır tahmin etmek zor ancak kim kazanırsa kazansın, bu dövüşün izlerini ömür boyu vücudunda taşıyor.

 

20 – Blobfish

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (20)

Genel olarak Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarındaki bölgelerde, yüzeyin 1200 metre altında bulunan bu hayvanlar, aşırı basınç yüzünden jelatinimsi, yumuşak bir yığına benziyor. Garip bir görüntüsü olduğu kesin.

 

19 – Coffinfish

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (19)

Pembe, kılçıklarla kaplı bir balonu andıran bu balık, vücudundaki bir uzuv sayesinde avını kendine çekebiliyor. Ayrıca tehlike anında kendini şişirebilme özelliğine sahip.

 

18 – Giant Isopod

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (18)

Listedeki diğer canlıların aksine, Isopodlar okyanusun en diplerinde sürüne sürüne ilerlemeye mahkum haldedir. Genelde Kuzey Atlantik bölgesinin soğuk ve karanlık yerlerinde görülürler. Kutup bölgelerinin derin kesimlerinde de bu canlılara rastlanır.

 

17 – Stargazer

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (17)

Bu yaratığın gözleri ve ağzı, kafasının en ucunda bulunuyor. Kendini kumun altında gizleyip kurbanı yakından yüzerken aniden sıçrayarak avlanıyor. Tuzakçı bir canlı. Ayrıca elektrik üretebiliyor ve gerektiğinde ölümcül şoklar verebiliyor.

 

16 – Chimaera

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (16)

Yunan mitolojisindeki Chimera ile karıştırılmaması gereken bu canlı hayalet köpek balığı olarak da biliniyor. Geçmiş zamanlarda yüzeye daha yakın yerlerde de yaşadıkları düşünülen bu canlılar günümüzde sadece okyanusun derinliklerinde görülebiliyor.

 

15 – Amphipod

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (15)

Boyları genelde bir inçten daha fazla olmayan bu kabuklugiller denizin oldukça derin yerlerinde (6 km) hayatta kalabiliyor ve hatta buralarda yaklaşık 1 fit uzunluğa erişebiliyorlar.

 

14 – Pacific Blackdragon

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (14)

Bu derin deniz avcısı boş yere siyah ejderha olarak anılmıyor. Bu canlının menüsünde ışık saçabilen derin deniz canlıları yer alıyor ve görülmemesini sağlamak için vücudu kapkara bir deri ile kaplı. Bu sadece ışıl ışıl ortamlarda bile görünmez halde kalabiliyor – midesinde henüz yuttuğu bir ışık saçan olsa bile!

 

13 – Dumbo Octopus

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (13)

Disney filmlerindeki bir filden esinlenilerek bu ismi almış olan bu canlının korkunç bir yanı yok aslında. Sadece çok garip bir şekli var ve bu listeye koymamak garip olurdu.

 

12 – Anglerfish

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (12)

İşte gerçek bir avcı! Bu canlı kafasının üzerindeki ekstra uzvu sayesinde avını kendine çekiyor. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen avı bir anda ölmüş olduğunu fark.. fark edemiyor, evet.

 

11 – Gulper Eel – Gülper Yılanbalığı

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (11)

Aynı zamanda pelikan yılan balığı olarak da bilinen bu canlı, derinlerde yaşayanlar arasında en garip görünüme sahip olandır. Devasa ağzı ve esnek vücudu sayesinde kendisinden büyük şeyleri bile avlayabiliyor.

 

10 – Snaggletooth

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (10)

Çirkin olduğu konusunda değinmeden bu hayvanı nasıl anlatırım bilemiyorum. Çok çirkin. Aşırı. Listedeki birçok canlı gibi o da derin denizlerde yaşıyor ve kendi ışığını üretebiliyor.

 

9 – Hatchetfish

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (9)

Bu hayvan evlerdeki akvaryumlarda yetiştirilen “hatchetfish” değildir, karıştırmayın. Ona bu ismin verilmesi vücut şeklinin baltaya benziyor olmasından. Çok derinlerde yaşayan bu balığın bütün yiyeceği yukarıdan geldiği için gözleri vücudunun üst kısmında yer alıyor.

 

8 – Barreleye

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (8)

Bir önceki canlıda olduğu gibi, bu tür de çok derinlerde yaşıyor ve yiyecekleri aradığı gözleri yukarıya doğru bakıyor. Onu farklı kılan şey ise, gözlerinin üzerini örten şeffaf kubbe!

 

7 – Grenadier

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (7)

Diğer türlere göre sayıca fazla olan bu balıklar, derin deniz popülasyonunun %15′ini oluşturuyor. 6 km kadar derinde yaşayan bu canlılar sayı üstünlüklerini kullanıyor ve kollektif olarak hayatta kalıyor.

 

6 – Mavi Halkalı Ahtapot

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (6)

Görüntü açısından hiç de ürkütücü olmamasına rağmen bu canlı en azılı avcılardan biridir. Vücudunda bulunan zehir çok kuvvetlidir ve panzehiri henüz olmadığından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Tabi diğer balıklar büyük ihtimalle bunu bilmiyor.

 

5 – Megamouth Shark – Dev Ağızlı Köpek Balığı

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (5)

1976 yılında keşfedildiğinden bu yanan bu canlının hangi türün sınıfına girdiği konusunda verilmiş ortak bir karar yok maalesef. En dikkat çeken yanı isminden de anlaşılabileceği gibi devasa ağzı.

 

4 – Viperfish

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (4)

Gündüzleri denizin en derin noktalarından çıkmıyorlar ancak bazı geceler avlanmak için  daha sığ yerlere çıktıkları biliniyor. Bazen gece avlanan balıkçıların ağlarına takılsalar da her zaman ölü olarak ele geçirilmişlerdir. Hayatları hakkında pek bir şey bilinmese de görünümleri onları listeye koymaya yetiyor.

 

3 – The Vlack Swallower

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (3)

Bu yaratığın emme ve sindirme gücünü küçümsememeniz gerekiyor. Vücudunun 10 katı büyüklüğündeki avları yutup sindirebiliyor. İnanılmaz..

 

2 – Fangtooth

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (2)

İsmine bakınca çok ihtişamlı bir şey bekliyor olabilirsiniz ama pek değil. Yani şöyle, orantıyı göz önüne alınca en büyük dişli balık bu ancak aslında kendisi küçük olduğundan dişlerinin sayısal değer olarak çok büyük olduğu söylenemiyor. İnsanlara karşı zararsız bir tür. Dehşet verici.. ama zararsız.

 

1 – Goblin Köpek Balığı

Ürkütücü Derin Deniz Canlıları (1)

Bu tür hakkında pek fazla şey bilinmiyor. Bu zamana kadar yalnızca birkaç tane goblin köpek balığı balıkçı ağlarına takılmış. Korku salan ünlerine kavuşmak için bu bir iki karşılaşma yetmiş anlaşılan. Belirgin burnu ve geri çekilebilen çenesi ile ismini fazlasıyla hak ediyor.

Etiketler : Ürkütücü Derin Deniz Canlıları  
Yazı Hakkındaki Yorumunuzu Yazın
Ad Soyad E-posta
Yorum
Güvenlik Kodu VKTP4J Güvenlik Kodunuzu soldaki kutucuğa yazınız.
peribebek
İçerik Yazar Konu
Sadece bu yazarın bloglarında ara
yazar odülleri
VİDEOLAR
Küçük resim
Tüm Videolar
UZMANLAR
Haldun Çıray Haldun Çıray
Köşe Yazarı
Bir Zamanlar Siyaset Vardi
Gülay Kaya Gülay Kaya
AVUKAT
ÜCRETSİZ AVUKATLIK HİZMETİ
Kenan KOLDAY Kenan KOLDAY
Kişisel Gelişim
SORUYORUM,öyleyse varım
Aşkım Tan Aşkım Tan
GAZETECİ
CANIMI ACITANLAR
Mehmet Necati ÇETİNER Mehmet Necati ÇETİNER
SGK UZMANI
EV KADINLARI !!!!!
Şems Uzuneser Şems Uzuneser
YOGA ANTRENÖRÜ
Aydınlanma yolunda
YAZARLARIMIZ
Tayfun Karnaklı
İSKENDERİYE GÜNLÜKLERİ - Agilkia Adası / 248. gün
Tayfun Karnaklı
Anasayfa | Bize Ulaşın | Peri Yardım | Reklam | Peri Bebek - Kadın ve Anne Blog' u

© Peribebek Copyright 2013 İnternet sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları, kaynak veya aksi belirtilmedikçe Kale Mimarlık firmasına aittir. Peri Bebek Blog kullanıcıları ve üyeleri, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi bulunduğu her türlü fikri eser, fotoğraf, resim vb. materyal ve ürünleri kullanamazlar. Blog kullanıcı ve yazarlarının, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu yazı, resim vb. ürünleri kullanması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir.